تغییرات آب وهوا براثر گازهای گلخانه ای

تغییر آب و هوا در نقاط مختلف جهان

 

                                                        

اگر اقدامات جدی در مورد کاهش گازهای گلخانه ای در سراسر جهان انجام نشود، تشدید گرمای زمین، زیست محیط را مختل می کند که نتیجه آن برهم خوردن زندگی و سلامت جامعه انسانی است.

آفریقا

برخی مناطق این قاره احتمالا با کمبود آب مواجه خواهند شد. کمبود آب همراه با افزایش تقاضا، تعداد کسانی را که با خطر عدم امکان دسترسی به آب مواجه می شوند افزایش می دهد. گزارش گروه بین المللی بررسی تغییرات آب و هوا حاکی از آن است که کمبود آب بر حیات مردم تاثیر خواهد گذاشت.

کاهش پیش بینی شده مناطق مناسب برای کشت غلات و کاهش طول فصل کاشت احتمالا خطر گرسنگی را افزایش خواهد داد. در برخی کشورها تا سال 2020 محصولات دیم کاران تا 50 درصد کاهش خواهد یافت.

بالا آمدن سطح آب دریاها شهر های بزرگ را تهدید می کند. احتمال تخریب صخره های مرجانی نیز وجود دارد. این امر بر وضعیت ماهیگیری و گردشگری نیز تاثیر خواهد گذاشت.

بالا رفتن دما همراه با افراط در ماهیگیری تعداد ماهیان را در دریاچه های بزرگ کاهش خواهد داد و این امر تاثیر مهمی بر نحوه تامین غذا به جا می گذارد


آسیا

تقریبا قطعی است که آب شدن یخچالها در هیمالایا آب رسانی را در 20 تا 30 سال آینده مختل خواهد کرد. موارد سیل و رانش زمین تقریبا مطمئنا افزایش خواهد یافت. مناطق پرجمعیت ساحلی، از جمله مصب رودخانه ها یی مانند گنگ و مکونگ با خطر فزاینده سیل مواجه خواهند بود.

احتمالا توسعه اقتصادی تحت تاثیر ترکیبی از تغییرات آب و هوا، رشد شهر نشینی و رشد سریع اقتصاد و جمعیت قرار خواهد گرفت.

تغییرات پیش بینی شده در گرمای هوا و میزان بارندگی بطور کلی محصولات کشاورزی را کاهش خواهد داد و در عین حال به افزایش خطر گرسنگی منجر خواهد شد.

انتظار می رود در شرق، جنوب و جنوب شرق آسیا موارد بروز بیماریهای مرگبار اسهالی که همیشه با بروز سیل و خشکسالی پیش می آیند افزایش یابد. همچنین در جنوب آسیا افزایش دمای آبهای ساحلی می تواند وضعیت شیوع بیماری وبا را تشدید کند.

استرالیا و زلاند نو

وضعیت کنونی کمبود آب به ویژه در جنوب و شرق استرالیا احتمالا تا سال 2030 بد تر هم خواهد شد.

مناطق مهم از دیدگاه محیط زیست مانند گریت بریر ریف و پارک ملی کاکادو احتمالا بخش مهمی از حیات وحش خود را تا سال 2020 از دست خواهند داد.

احتمال بسیاری دارد که برخی از جوامع ساحل نشین شاهد تشدید خطر سیل و توفانهای ساحلی باشند.

افزایش دما به میزان یک تا دو درجه سانتیگراد احتمالا به نفع مناطق سرد تر مانند زلاند نو خواهد شد. فصل رشد محصولات کشاورزی طولانی می شود و موجب کاهش تقاضا برای انرژی خواهد شد. گرم شدن بیشتر هوا احتمالا تاثیر منفی خواهد داشت که در این منطقه تنها به شکل خطر خشکسالی و آتش سوزی بروز خواهد کرد.

اروپا

طبیعتا انتظار می رود تمام مناطق اروپا در آینده تحت تاثیر گرم شدن آب و هوا قرار بگیرند.

کشورهای مرکز و شرق اروپا ممکن است در تابستانها بارندگی کمتری داشته باشند. این امر باعث کمود آب خواهد شد. انتظار می رود که موج گرما خطراتی را برای بهداشت و تندرستی مردم ایجاد کند. توانایی زایندگی جنگلها کاهش خواهد یافت و احتمال آتش سوزی در جنگلهای فرسوده افزایش می یابد.

بسیار احتمال دارد که کشورهای جنوب اروپا با کمبود منابع آب مواجه شوند. تولید محصولات کشاورزی پائین می آید و در اثر موج گرما حریق در جنگلها و تاثیرات منفی بر تندرستی مردم بیشتر خواهد شد.

محصولات کشاورزی کشورهای شمال اروپا احتمالا افزایش خواهد یافت. زایندگی جنگلها هم در این منطقه بیشتر می شود و منابع غذایی اقیانوس اطلس شمالی نیز بیشتر می شود. احتمال دارد تا سال 2020 بیشتر مناطق اروپا شاهد افزایش خطر وقوع سیل باشند.

آمریکای لاتین

افزایش دما و کاهش آبهای زیرزمینی در منطقه آمازون شرقی علفزار های گرمسیری را جایگزین جنگلهای استوایی خواهد کرد. بعضی از گونه های جانوری منقرض خواهد شد.

خاک مناطق خشکتر شور خواهد شد و اراضی کشاورزی به بیابان تبدیل می شود. محصولات کشاورزی و دامی کاهش می یابد و خطر کمبود غذا افزایش می یابد. با این حال احتمالا در مناطق گرم تولید سویا افزایش خواهد داشت.

بسیار احتمال دارد که بالا آمدن آب دریا در مناطق پست مانند سواحل ال سالوادور، گویان و ریو دل پلاتا موجب سیل شود. افزایش دمای آب دریا بر صخره های مرجانی و منابع ماهی جنوب شرقی اقیانوس آرام تاثیر منفی خواهد داشت.

پیش بینی می شود تغییر در الگوی بارندگی و آب شدن یخچالها تا حد زیادی بر میزان آب قابل دسترس برای مصارف انسانی، کشاورزی و تولید برق تاثیر بگذارد.

آمریکای شمالی

احتمال بسیاری دارد که افزایش دما در کوهستانهای غربی موجب کاهش انباشتگی برف شود و در زمستانها سیلابهای بیشتری را جاری سازد و در تابستانها موجب کاهش منابع آب شود.

افزایش آفات، بیماریها و آتش سوزی در جنگلها نیز محتمل خواهد بود.

شهر هایی که سابقه موج گرما دارند احتمالا باز هم با گرمای بیشتری مواجه خواهند شد. این امر بطور بالقوه بر تندرستی مردم بخصوص سالخوردگان اثر می گذارد.

بالا آمدن سطح آب در دریاها، تغییرات شدید جوی و بروز توفانها، همراه با رشد جمعیت در مناطق ساحلی به احتمال بسیار باعث زیانهای اقتصادی خواهد شد.

مناطق قطبی: قطب شمال و قطب جنوب

کاهش تعداد و ضخامت یخچالها و لایه های یخ و یخهای دریایی و یخ موجود در خشکی ها محتمل است.

عمق لایه های یخی که در تابستان آب می شود احتمالا بیشتر خواهد شد.

تغییرات در محیط زیست طبیعی بر مهاجرت پرندگان، پستانداران و جانوران شکاری تاثیر منفی می گذارد. همچنانکه موانع ناشی از آب و هوا بر سر راه هجوم به گونه هایی از جانداران از میان برداشته می شود، زیستمحیط ها و بومهای خاص آسیب پذیر خواهند شد.

تقریبا قطعی است که این امر بر انسانهای ساکن منطقه قطب شمال هم تاثیر منفی و هم تاثیر مثبت به جا خواهد گذاشت. تاثیرات منفی بیشتر بر شیوه های بومی، سنتی و زیربنایی زندگی اثر خواهد گذاشت؛ در حالیکه آثار مثبت شامل کاهش هزینه گرم کردن محل زندگی و پیدایش آبراه های تازه برای قایقرانی و کشتیرانی خواهد بود.

جزایر کوچک

بالا آمدن سطح آب دریاها سیل، توفان و فرسایش سواحل را افزایش خواهد داد و بر رفاه اقتصادی و اجتماعی جزیره نشینان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

فرسایش سواحل و رنگ باختن صخره های مرجانی موجب کاهش گردشگری خواهد شد.

شواهد متقنی در دست است که منابع غذایی در جزایر کوچک بشدت در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

و احتمال هجوم گونه های غیر بومی به جزایر افزایش خواهد یافت.

آب

احتمال تامین آب در ارتفاعات و برخی نواحی مرطوب استوایی از جمله مناطق پرجمعیت شرق و حنوب شرق آسیا بیشتر خواهد شد. احتمال کم شدن آب در بیشتر نقاط با ارتفاع متوسط و نواحی خشک استوایی که هم اینک نیز با کم آبی روبرو هستند بسیار زیاد است.

تعداد مناطقی که خشکسالی بر آنها حاکم است افزایش خواهد یافت. موارد بارندگی شدید نیز زیاد می شود و بر شدت این بارندگی ها افزوده می شود. این امر خطر سیل را افزایش می دهد. بالارفتن شدت و فراوانی سیل و خشکسالی بر توسعه پایدار تاثیرات منفی به جا می گذارد.

حجم آب دخیره شده در یخچالها و لایه های یخ احتمالا کاهش خواهد یافت و این امر باعث کاهش جریان آب رودخانه ها در مناطقی می شود که یک ششم جمعیت کره زمین در آن زندگی می کنند.

زیست بوم ها

در طول این قرن ترکیب بی سابقه تغییر آب و هوا و اختلالاتی نظیر آتش سوزی در جنگلها، خشکی مناطق استوایی و دیگر جنبه های دگرگونی در جهان، بسیاری از زیست بوم ها را در حدی فراتر از ظرفیت شان با چالش روبرو می کنند.

در نیمه دوم این قرن زیست بومهای روی زمین بیشتر از آنکه کربن جذب کنند، خود به منبع تولید کربن تبدیل می شوند. این کربن اضافی تغییرات آب و هوا را تشدید می کند.

اگر متوسط افزایش دما نسبت به سال 1990 یک و نیم تا دو و نیم درصد افزایش یابد، تفریبا 20 تا 30 درصد گونه ها در معرض خطر انقراض غیرقابل برگشت خواهند بود. اما بیش از این میزان افزایش دما بسیار محتمل است که تغییرات عمده ای در زیست بومها ایجاد کند و بتواند تاثیری منفی بر کالاها و خدمات زیست محیطی مورد نیاز انسان به جا بگذارد.

غذا

در ارتفاعات بالاتر به خاطر افزایش دمای بین یک تا سه درجه سانتیگراد محصول غلات احتمالا افزایش می یابد. اما بسته به نوع غلات در درجه حرارت های بالاتر از این، حتی با در نظر گرفتن تاثیر کود دی اکسید کربن، محصول کاهش می یابد.

در ارتفاعات پائین تر بخصوص در نواحی استوایی دارای خشکی موسمی حتی با تغییر اندک دمای هوا میزان برداشت غلات کاهش می یابد. این امر خطر گرسنگی را افزایش می دهد.

با افزایش متوسط دما تا سه درجه در جهان توانایی بالقوه تولید کشاورزی افزایش می یابد اما در بالاتر از این درجه، محصول احتمالا کاهش می یابد.

فراوانی بیشتر موارد خشکسالی و سیل بخصوص در اراضی پست بر تولید محلی تاثیر منفی می گذارد.

سواحل

بخاطر تغییر آب و هوا و بالا آمدن آب دریا احتمال دارد مناطق ساحلی با خطرات بیشتری مواجه شوند. فشار انسانی بر این مناطق بر این وضعیت تاثیر منفی خواهد داشت.

احتمال دارد که بخاطر شسته شدن سواحل و بالا رفتن دمای آب دریا ها کاهش عمده ای در میزان بافت مرجانی مشاهده شود. هور های شور نیز در اثر بالا آمدن آب آسیب خواهند دید.

تا سال 2080هرسال میلیونها تن دیگر از مردم در جریان سیلابهای ناشی از بالا آمدن آب دریا بخصوص در مناطق پر جمعیت کم ارتفاع صدمه خواهند دید. مردم این مناطق هم اکنون نیز با چالشهای دیگری مانند توفانهای ساحلی و پیش آمدن آب دریا دست به گریبانند. در مصب رودخانه های های عمده آسیا تعداد بیشتری از مردم آسیب می بینند. با این حال ساکنان جزایر کوچک بیش از دیگران در معرض خطر هستند.

صنایع

هزینه و فایده تغییر آب و هوا برای صنایع، مناطق مسکونی و جوامع تا حدود زیادی در نقاط مختلف با توجه به موقعیت و وسعت هر منطقه متفاوت خواهد بود. بعضی از تغییرات در مناطق معتدله و مناطق قطبی مثبت خواهد بود. در جاهای دیگر این تاثیر منفی است. بطور کلی، میزان بیشتر گرما احتمالا عواقب منفی بیشتری هم به بار خواهد آورد.

آسیب پذیرترین صنایع، مناطق مسکونی و جوامع، آنهایی هستند که در سواحل و در مسیر سیل (یا به اصطلاح در مسیل ها) قرار دارند و اقتصادشان با منابع وابسته به آب و هوا پیوند دارد. به اینها باید صنایع و محل های موجود در مناطق دارای تغییرات شدید آب و هوایی را نیز افزود. بخصوص مناطقی که در آنها ساخت و ساز بیشتری انجام می شود.

جوامع فقیر ممکن است بطور ویژه ای آسیب پذیر باشند. زیرا این جوامع معمولا در مناطق پر خطر ساکن اند و توانایی کمتری برای مقابله با خطرات دارند و احتمالا از نظر تامین آب و غدا بیشتر به منابعی وابسته اند که تغییرات آب و هوا بر آنها تاثیر زیادی دارد. وقتی تغییرات آب و هوا شدید باشد هزینه اقتصادی چنین رویدادهایی بالا می رود و در مناطقی که مستقیما تاثیر می پذیرند، این هزینه ها بسیار بیشتر است.

بهداشت

تغییرات پیش بینی شده آب و هوا ازراه شدت بخشیدن به سوء تغذیه و اختلالات بعدی، احتمالا بر میلیونها تن، بخصوص کسانی که توانایی کمتری برای سازگاری با این تغییرات دارند، تاثیر خواهد گذاشت.

این امر عواقبی هم در زمینه رشد اطفال، افزایش مرگ و میر، بیماری و آسیب دیدگی به علت موج گرما، سیل، توفان، آتش سوزی و خسکسالی، بیماریهای مربوط به آب، افزایش بیماریهای قلبی – تنفسی بخاطر افزایش میزان گاز اوزون در سطح زمین و تحرکات ناقلان بیماریهای واگیردار به جا خواهد گداشت.

تغییر آب و هوا احتمالا تاثیرات چندگانه ای خواهد داشت که از جمله آنها گسترش انواع بیماری مالاریا در مناطق مختلف است. در برخی مناطق احتمالا تغییر آب و هوا منافعی برای تندرستی افراد به همراه خواهد داشت که یکی از آنها کاهش مرگ و میر به علت قرار گرفتن در معرض هوای سرد است.

تعاریف گروه پژوهشی تغییرات آب و هوای سازمان ملل درباره احتمال بروز شرایط مختلف

(منظور از کلمات توصیفی مختلف با میزان درصد احتمال نشان داده شده است)

نسبتا قطعی: 99%
بشدت محتمل: 95%
بسیار محتمل: بیش از 90%
احتمالا: بیش از 66 درصد
احتمال اینکه اتفاق بیفتد بیشتر از واقع نشدن امری است: 50%
بسیار غیر محتمل یا بسیار بعید: کمتر از 10%
بشدت بعید: کمتر از 5%

باتشکر از نظراتتون ؟ح آ/گروه علوم اجتماعی

 

  

; ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۸٧
/ 0 نظر / 20 بازدید