تقویم تاریخ (5 )

Mobin_s2004@yahoo.com

Mobin_s2004@yahoo.com

 

26 اردیبهشت / 15 می / 9 جمادی الاول

Mobin_s2004@yahoo.com26 اردیبهشت ماه هجری خورشیدیMobin_s2004@yahoo.comنخستین جنگ خیابانی تاریخ بشر در «شهر ری»

0515alexander.jpg

تصویر مجسمه اسکندر

«کالیس تنیس» تاریخنگار رسمی اسکندر که در حمله به آسیا با او بود شرح جنگ شهر ری را که به صورت خانه به خانه صورت گرفت برنگاشته است که با تطبیق تقویمها 16(یا 17) ماه مه سال 330 پیش از میلاد آغاز شده بود و مورخان نظامی از آن به عنوان نخستین جنگ خیابانی بشر، به مفهوم امروز، نام برده اند. طبق گزارش «کالیس تنیس»، در آن روز (دو هزار و 337 سال پیش در این روز) در داخل شهر ری میان نیروهای اسکندر و واحدهای نظامی در حال عقب نشینی ایران نبردی خونین و کوچه به کوچه آغاز شد که سه روز طول کشید. نیروهای اسکندر پس از پیروزی در جنگ گائوگاملا (محلی نزدیک به اربیل واقع در شمال عراق امروز) به تعقیب سربازان ایران ادامه داده و پس از چند برخورد کوتاه از جمله نبرد همدان، به ری رسیده بودند. نیروهای محلی در ارگ شهر دست به مقاومت زدند و سربازانی که در جریان عقب نشینی بودند در کوچه ها و خانه های شهر با اسکندریان به زد و خورد پرداختند. با این که در این جنگ خیابانی برنده و بازنده مشخص نبود، نیروهای ایران در سومین شب، ناگهان دست به عقب نشینی و خروج از شهر زدند و عازم شهر صد دروازه (دامغان) شدند. پس از این عقب نشینی که تعجب آور بود، ارگ شهر هم سقوط کرد. داریوش سوم شاه وقت که با این سربازان از اربیل (اربلا) عقب نشینی کرده بود، میان راه، به صلاحدید افسران ارتش و تایید یک شاهزاده هخامنشی کشته شد تا احیانا به دست اسکندر نیافتد و شکنجه و تحقیر نشود.
     مورخان، شکست ایران از اسکندر مقدونی را به حساب شخصیت ضعیف، دو دلی و قاطع نبودن داریوش سوم نوشته اند. بررسی تاریخ طولانی وطن نشان می دهد که هرگونه شکست نظامی و تغییر حکومت در زمان زمامداران ضعیفی چون داریوش سوم، یزدگرد سوم ، شاه سلطان حسین و ... صورت گرفته است.

 

ناامنی در خراسان

خراسان (خراسان بزرگتر) در ماه مه سال 961 میلادی دچار ناامنی شدید شده بود. سبب این ناامنی افتادن عبدالملک سامانی، پادشاه وقت از اسب بود که منجر به مرگ او شده بود. عبدالملک که هفت سال سلطنت کرده بود به امیر رشید (دلاور) شهرت داشت. مورخان نوشته اند که ناامنی خراسان به تحریک البتکین صورت گرفته بود که عبدالملک او را جاه و مقام، سپهسالاری و حکومت هرات داده بود. البتکین که از مهاجران ترک بود پس از کسب مقام، داعیه استقلال داشت که برکنار شده بود. وی از درگذشت عبدالملک سوء استفاده کرده و در خراسان دست به تحریک زده بود. عبدالملک همانند سایر امیران سامانی برای احیاء و ارتقاء زبان فارسی و فرهنگ ایرانی سعی بلیغ کرده بود. پس از فوت او، منصور برادرش پادشاه شد.

 

وقایع ابتدای انقلاب و دفاع مقدس در چنین روزی

26/02/58
موضع‌گیری شدید سازمان سیاسی خلق عرب در برابر اظهارات مدنی مبنی بر انحلال کانون‌های فعال در خرمشهر ؛ حمایت شیخ شبیر خاقانی از سازمان سیاسی خلق عرب و مخالفت با انحلال آن .

بازتاب تشکیل کنفرانس استانداران سراسر کشور در رادیو لندن و تجزیه و تحلیل مهمترین مسائل و مشکلات گریبانگیر استان‌های مرزی و طرح‌های دولت موقت برای حل آنها در تفسیر این رادیو .
عزالدین حسینی که برای دیدار با امام خمینی و مقامات دولتی به تهران آمده است در مصاحبه‌ای با رادیو لندن : « کردها می‌خواهند تمام مناطق کردنشین غرب ایران به صورت یک ایالت واحد و خودمختار درآید . در ایران آینده مرزهای داخلی کردستان خودمختار به روشنی بایست معلوم شده باشد . »

سرمقاله هفته‌نامه امت ( ارگان جنبش مسلمان مبارز ) تحت عنوان « آتش نفاق در زیر خاکستر » درباره نابسامانی‌ها و آشفتگی‌های جاری کشور از جمله در کردستان و خوزستان و احتمال گسترش آن به لرستان ، بختیاری و … پیشنهادهایی برای خاتمه نابسامانی‌ها .
نامه سرگشاده گروهی به نام "هیئت اجرایی جمعیت حقوقدانان ایران" خطاب به نخست وزیر در حمایت از روزنامه‌های آیندگان و پیغام امروز و هشدار در مورد مشاهده “ حلقه‌های زنجیر اختناق و استبداد “ در قضایای جای کشور .

استعفای رحمت الله مقدم مراغه‌ای استاندار آذربایجان شرقی در اعتراض به مداخله ارگان‌های انقلابی در امور و … ؛ گزارش سفارت آمریکاک در تهران در خصوص علل استعفای وی .
آیت الله آذری قمی دادستان انقلاب اسلامی تهران در مصاحبه‌ای رویه قضایی اسلام ، موازین اخلاق و شمول «مفسد فی الارض » و «محارب با خدا » ، مسائل دادگاه‌های انقلاب ، فرمان امام درباره عملکرد دادگاه‌ها ، اعدام انقلابی ، مصادره اموال و مصارف آن ، آیین دادگاه‌های انقلاب ، تصفیه نیروهای کمیته ، مجازات عوامل رژیم گذشته و احکام سرقت مسلحانه و خرید و فروش سلاح را تشریح کرد .

تلگرام قرارگاه سیا در تهران به رئیس سازمان سیا در واشنگتن درباره مزیت‌های تماس مستقیم سیا با آیت الله شریعتمداری و گزارشی از وضعیت و جایگاه او و حزب خلق مسلمان .
انتصاب والتر کاتلر به عنوان سفیر جدید آمریکا در ایران توسط کمیته روابط خارجی سنای آمریکا .

26/02/64
عملیات کمیل (منتفی)

26/02/65
حمله ارتش عراق به مهران و اشغال این شهر

26/02/66
توافق پنج عضو اصلی شورای امنیت پیرامون فاز اول طرح دو ماده‌ای برای خاتمه جنگ.

26/0267
عملیات بیت‌المقدس 6 در منطقه عملیاتی ماووت

هشدار وزارت خارجه امریکا به هیئت‌های دیپلماتیک امریکایی درخارج از کشور در پیش‌بینی حملات تروریستی ایران

Mobin_s2004@yahoo.com15 می میلادیMobin_s2004@yahoo.comانقلاب فرهنگی چین

ژیانگ شینگ همسر مائو با دستبند در دادگاه

ژیانگ شینگ همسر مائو با دستبند در دادگاه

با انتشار اطلاعیه مورخ 16 ماه مه سال 1966 حزب کمونیست چین، از روز بعد انقلاب فرهنگی این کشور آغاز شد که مائو رهبر وقت چین آن را برای دو سال پیش بینی کرده بود. هدف از این انقلاب، پاکسازی چین از بوروکراسی بد، فساد اداری و همچنین تصفیه حزب کمونیست این کشور از کسانی بود که بدون وفاداری به این عقیده، صرفا به خاطر داشتن سهم و برخورداری از قدرت خود را در آن جا زده بودند. هدف دیگر انقلاب، زدودن باقیمانده رسوم و علائق و تفکر (فرهنگ) بورژوازی از جامعه چین بود. مائو خواسته بود که این انقلاب به دست دانشجویان و کارگران داوطلب انجام شود.
     انقلاب فرهنگی چین با این هدفهای خوب، پس از آغاز، از کنترل خارج شد و به سوزانیدن خشک و تر پرداخت. پس از آن که کارگردانی این انقلاب به دست «دسته چهار نفره» افتاد که یکی از آنان ژیانگ شینگ همسر مائو بود، چرخهای چین از حرکت بازماند و این انقلاب به جای دو سال، ده سال طول کشید که جمعی از مقامات و در صدر آنان «دنگ شیائو پینگ» جرات به خرج داده وارد عمل شدند و به انقلاب فرهنگی پایان دادند و برای بازگرداندن چین به مسیر درست، دست به کار تعدیل زدند و چین در نتیچه تلاش آنان ظرف مدتی کمتر از ربع قرن قدرت دوم جهان شده که می رود تا در صدر کشورها قرار گیرد. به خاطر از دست رفتن انقلاب فرهنگی، مائو ملامت نشد، ولی «دسته چهار نفری» از جمله همسر او بازداشت و مجازات شدند.    

 

اشغال سرزمین فلسطین

15 می 1948 - شصتمین سالگرد اشغال فلسطین

در 14 مـی 1948 انـگـلسـتـان از اقـتـدار خود در فلسطین چشم پوشید و همزمان با خروج کمیسر عـالى انـگـلیـس از فـلسـطـیـن ، یهودیان این کشور به فرماندهى ((دیوید بن گورین )) رسماً مـوجـودیـت حـکـومیت خود را به نام ((اسرائیل )) اعلام کردند. چند ساعت پس از این اقدام ، آمریکا و شـوروى بـه تـرتـیـب ایـن رژیم را به رسمیت شناختند، و آژانس ‍ یهود صدور اعلامیه تاءسیس کـشـور اسـرائیل از قطعنامه 181 سازمانملل به عنوان سند شناسایى حق مردم یهود در استقرار کـشـور مـسـتـقـل خـود، از سـازمـان مـلل نـام بـرد. ایـن اعـلامـیـه مـرز مـشـخـصـى را بـراى اسـرائیـل در نظر نگرفته بود، اما آژانس یهود در پیامى به ترومن رییس جمهور وقت آمریکا در تـرغـیـب وى بـه شـنـاسـایـى رسـمـى اسـرائیـل اظـهـار داشـت کـه اعـلامـیـه ایـجـاد کـشـور اسـرائیـل در چـارچـوب مـرزهـایـى قـرار دارد کـه از سـوى مـجـمـع عـمـومـى سـازمـان ملل در قطعنامه 29 نوامبر 1947 تاءیید شده است .
عـلاوه بـر قـطعنامه 181، آژانس یهود در ادعاى خود نسبت به فلسطین به حق تعیین سرنوشت و مالکیت باستانى این سرزمین اشاره مى کرد و یهودیان جدید را جانشین عبریان باستانى قلمداد مى کرد.
در اعلامیه تشکیل اسرائیل فلسطینى ها که مالک 97 از اراضى این کشور بودند با قید عبارت ((جوامع موجود غیر یهود)) نادیده گرفته شدند. این اعـلامیه باعث سرازیر شدن غیر قانونى یهودیان سراسر جهان به فلسطین شد واین امر مورد حمایت ((ویلسون)) رییس جمهوروقت امریکا قرار گرفت.

 

مبارزه جهانی با سیگار

0515koop.jpg

دکتر کوپ

16 ماه مه 1988 دکتر «Charles Everett Koop چارلز اورت کوپ» رئیس وقت نظام پزشکی آمریکا اعلام کرد که مواد متشکله نیکوتین (دخانیات) از لحاظ اعتیاد، مشابه هروئین و کوکایین هستند و سیگار باید در ردیف مواد مخدر قرار گیرد و ممنوع شود. وی از 1982 تا 1989 رئیس نظام پزشکی آمریکا بود. رئیس نظام پزشکی قبلی آمریکا، سه دهه پیش از دکتر کوپ، دخانیات را عامل بسیاری از بیماریها و از جمله سرطان اعلام کرده بود که با اعلامیه او، مبارزه با سیگار به تدریج جهانی شد و در بسیاری از کشورها، دود کردن آن در محل کار و اماکن عمومی و در اطاقی که اطفال باشند ممنوع شد و با وضع مالیات سنگین، خرید آن برای بسیاری از مردم و به ویژه جوانان دشوار گردید. به علاوه، برخی از پارلمانها از جمله دستگاه مقننه آمریکا فروش دخانیات به جوانان زیر 18 سال تمام را ممنوع و تخلف از آن را جرم قرار دادند. در ادامه این مبارزه، سه سال پیش نیز سازمان جهانی بهداشت «دود سیگار» را قاتل شماره یک بشر اعلام داشت و ....

 

برخی دیگر از رویدادهای 16 می

1770:   ماری آنتوانت شاهزاده خانم 14 ساله اتریشی به عقد ازدواج لوئی شاهزاده 15 ساله فرانسه درآمد که هر دو پس از به دست آوردن عنوان پادشاه و ملکه، درجریان انقلاب فرانسه گردن زده شدند.

1804:   پارلمان فرانسه رای به امپراتور شدن ناپلئون داد.

1868:   16 ماه مه 1868محاکمه پارلمانی «اندرو جانسون» رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد، ولی هنگام اخذ رای از سناتورها با یک رای کمتر، تبرئه شد. وی متهم شده بود که در اجرای قوانین مصوب کنگره (قوه مقننه آمریکا) تعلل می کند. ایمپیچمنت (محاکمه پارلمانی) در آمریکا به این صورت انجام می شود که مجلس نمایندگان نقش دادسرا را ایفاء و پرونده متهم را تا صدور کیفرخواست دنبال می کند و پس از این مرحله، سنای آمریکا به جای دادگاه، متهم را محاکمه می کند. در جریان محاکمه متهم در سنا، رئیس دیوان عالی آمریکا موقتا ریاست جلسه و یا جلسات سنا را برعهده می گیرد. درجریان محاکمه، سناتورها نقش اعضای هیات منصفه را برعهده دارند که پس از محاکمه، به مجرم و یا نامجرم بودن متهم رای می دهند.

1875:   یک زمین لرزه شدید در ونزوئلا و کلمبیا باعث مرگ 16 هزار تن شد.

1920:   پاپ وقت، قرنها پس از اعدام ژاندارک توسط کلیسا به جرم جادوگری، وی را قدیس اعلام کرد.

1969:   ونرا ـ 5 سفینه شوروی بر سطح ونوس فرود آمد.

1975:   مردم سرزمین کوهستانی سیکیم واقع در هیمالیا در یک رفراندوم رای به ضمیمه شدن وطنشان به هند دادند.

Mobin_s2004@yahoo.com9 جمادی الاول هجری قمریMobin_s2004@yahoo.com

 شهادت فقیه بزرگوار , شمس الدین مکی مولف کتاب لمعه

9 جمادی الاول 786 - شهادت فقیه بزرگوار , شمس الدین مکی مولف کتاب لمعه

 

 

 

 

 

 Ãاطلاعات روزانه

 

آب و هوا

017.jpg

تهران

21
30

017.jpg

اهواز

27
41

016.jpg

تبریز

13
24

017.jpg

شیراز

17
33

017.jpg

مشهد

14
25

016.jpg

بندرعباس

27
38

017.jpg

کرمان

14
32

017.jpg

اصفهان

13
29

017.jpg

یزد

21
31

017.jpg

کرمانشاه

12
31

016.jpg

اراک

14
28

016.jpg

رشت

16
21

016.jpg

دبی

31
38


 

/ 0 نظر / 12 بازدید